برندسازی حسی – رایحه با خاطرات ما گره می خورد!

شاید جگرکی های قدیمی خوب تر از همه اهالی بازاریابی فعلی، رگ خواب مردم را در برند و

شاید جگرکی های قدیمی خوب تر از همه اهالی بازاریابی فعلی، رگ خواب مردم را در برند و بازاریابی حسی می دانستند که با یک تکه دنبه در ذغال گداخته، بویی اشتها برانگیز در کوی و برزن راهی می کردند که مشام هر رهگذر را می نواخت و اشتهایش را تحریک می کرد.

این روزها بحث برندسازی حسی و تجربه محور داغ است و بر طبق آمارها در هنگام خرید ۹۳ درصد حواس جلب رنگ و ۶ درصد جذب بافت و تنها یک درصد درگیر صدا و بوی محصول و فضا می شوند و در کل این حواس ما هستند که با عواطف و خاطرات ما ملغمه ای می آفرینند سخت تاثیرگذار که منطق را شکست می دهد و فرایند خرید را تسریع می کند.

اما نکته قابل توجه اینجاست که این روزها به خاطر اشباع بازار از رنگ ها، برندهای بزرگ را به طرف آن هفت درصد باقیمانده کشانده است و همگام با آوا با توجه به اینکه رایحه خوش و بعضا عجیب، سرعت تاثیرگذاری بیشتری دارد اولویت را بر رایحه گذاشته اند. در حقیقت بوها با خاطرات ما گره خورده اند و زمانی که بویی جدید به مشام ما برسد در جا با موقعیتی که در آن هستیم پیوند خورده و یک خانه از حافظه ما را پر می کند و به یادگار می ماند.

تجربه نشان داده است که بوهای آشنا به خصوص بوهایی که تداعی گر محیط های امن و دوستانه هستند ضریب فروش را بالا برده و بسیاری از شرکت های بزرگ از این راز و رمز آگاه هستند و صد البته این روزها در برندهای شخصی بسیار بسیار جدی تر گرفته می شود چرا که به هر حال هزینه یک شیشه ادکلن بسیار کمتر از عطرافشان های محیطی برای فضاهایی است که هنوز در قدم های ابتدایی مارکتینگ لنگان پیش می روند.

عطرهای مشترکی در کل جهان وجود دارد که به خاطر تجربه های کمابیش مشابه، حس های مشابهی بر می انگیزد. مانند عطر نان تازه، چرم، نمک دریا، علف تازه، عطر گلها، دود، حتی کتاب نو و ذرت بوداده ….

برای ما ایرانی ها شاید، عطر هل و گلاب، نعنا داغ و دم برنج و … عطرهای نوستالژیکی است، اگر قرمه سبزی را هم به آن فهرست اضافه کنیم لیست کاملا به سمت بومی شدن میل می کند ولی در حقیقت اینها رایحه های بازارسازی نیستند. یعنی در خیلی از صنف ها کاربرد ندارند.

طبق نظر محققان علوم شناختی و نورولوژیست ها

  • پودر تالک حس نوستالژیک و امنیت می آورد
  • مرکبات هوشیاری را بالا می برد
  • اسطخودوس، وانیل و بابونه آرامش بخشند
  • بوی دود فضا را کوچکتر به نظر می رساند و بوی سیب و خیار فضا را بزرگتر
  • بوی چرم احساس لوکس بودن و گرانقیمت بودن می دهد.
  • و بوی نان حس گرمی و خانگی بودن

شامه ما در این شهرهای پر دود پر شده است از بوهای ناخوشایندی که ناخواسته خودشان را به حافظه ما تحمیل می کنند مانند اصوات گوشخراش و تصاویر کریه که هر روزه با آنها مواجهیم. اما مگر قرار نیست برندها فرهنگ ساز باشند و دنیا را جای بهتری برای زندگی کنند؟ مگر نه اینکه باید به مشتری ها فضایی برای تجربه حس خوب بدهیم تا در خاطرشان ماندگار شویم؟ و چه با ارزش است که این حس خوب را همراه با عطر جانبخشی کنیم که تداعی گر برندمان شود و هر جای دیگر و هر زمان دیگر این رایحه در مشامش پیچید گره ای در اعماق ذهنش گشوده شود و برند ما را به نیکی یاد کند و لبخندی بر لبش بنشیند. لبخندی از جنس لبخند بوی دستپخت مادربزرگ… .

مطلب به قلم لعیا بیدگلی

حسام عالمیان

حسام عالمیان هستم، مهندس مکانیک و از اولین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. بیش از 12 سال می باشد که در فضای کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی کشور هستم. مدتی زیادی است که بر روی تاثیرات بو و رایحه مطالعات گسترده ای دارم و اولین قدم های مهم را در این حوزه با راه اندازی فروشگاه تخصصی عودآنلاین oudonline.ir برداشتم. و در قدم بعدی با توجه به تاثیرات بینظیر رایحه بر فعالیت های بازاریابی و برندینگ، مفتخرم بعنوان اولین فردی که بصورت تخصصی روی موضوع بسیار مهم بازاریابی رایحه ای در ایران فعالیت میکند، در خدمت شما باشم.

Leave a Comment