آیا رایحه های مختلف بر رفتار انسان تاثیرگذار است؟

استشمام بوي نان باعث می‌شود شما مهربان‌تر شويد؛ درواقع بوی نان انسان را نرم‌تر می‌کند. در تحقيقی علمی،

استشمام بوي نان باعث می‌شود شما مهربان‌تر شويد؛ درواقع بوی نان انسان را نرم‌تر می‌کند. در تحقيقی علمی، از ۸ زن و مرد خواسته شد، که تعدادي از آن‌ها در مقابل يک فروشگاه لباس و عده‌ای ديگر در مقابل يک نانوایی بايستند، سپس از آن‌ها خواسته شد، که وانمود کنند در حال پيدا کردن چیزی در کيف‌شان هستند؛ به این صورت که چیزی مانند دسته کلید را از کيف‌شان بيرون بيندازند و دنبال آن بگردند.

نتايج نشان داد که ۷۰ درصد از کسانی که از کنار مغازه نان‌فروشی رد می‌شدند، در مقابل شرکت‌کنندگان توقف و به آن‌ها کمک می‌کردند، اما تنها ۵۵ درصد از کسانی که از کنار مغازه لباس‌فروشی رد می‌شدند، برای کمک به شرکت‌کنندگان داوطلب می‌شدند.

عطر و رایحه درمانی تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد مغز دارد و حتی قادر است، تغییراتی را در این مسیر ایجاد کند. عطرها و رایحه‌های خوشایند مختلف، باعث ایجاد تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می‌شوند. در ادامه درباره برخی از رایحه‌هایی صحبت می‌کنیم، که باعث ایجاد تغییرات خلقی و رفتاری مثبت در افراد مختلف می‌شود.

رایحه نعناع، جادوی شادی

تحقيقات نشان می‌دهد، که استشمام بوی نعناع به خصوص براي ورزشکاران باعث ايجاد انگيزه می‌شود. این رایحه همچنین باعث بهبود خلق و خوی افراد در جهت مثبت می‌شود.

رایحه چمن تازه، نشاط آوری طبیعی

حتما برای‌تان پیش آمده است، که به پارک بروید و حس خوبی داشته باشید. اگر می‌خواهید حس و حال‌تان عوض شود سری به فضای سبز بزنید. استشمام بوی چمن تازه کوتاه شده برای جلوگیری از آلزایمر مفید و بسیار محرک شادی و نشاط آور است.

رایحه و بوی قهوه، نابود کننده استرس

دانشمندان کره جنوبی در يک تحقيق علمی بر روی موش‌های آزمايشگاهی، کشف کردند، که استشمام بوي قهوه باعث از بين رفتن استرس و اضطراب می‌شود. با بو کردن دانه‌های قهوه، استرس را به حداقل برسانيد و شادماني بيشتری را به سمت خودتان جذب کنيد.

رایحه یاس، ایجاد کننده نگرش مثبت

عطر یاس باعث به وجود آمدن حس خوب و نگرش مثبت در وجود شما می‌شود و شما را از غمگینی رها می‌کند. این رایحه همچنین افکار ناخوشایند ناشی از افسردگی را از ذهن دور می‌کند.

رایحه سیب، امیدوارکننده‌ای قدرتمند

بوئیدن رایحه سیب تازه به خصوص اوایل صبح، امیدواری را در وجود شما افزایش می‌دهد. این بوی خوش همچنین باعث کاهش فشار خون و موجب آرامش اعصاب می‌شود. رایحه سیب و خوردن آن نیز باعث ضدعفونی شدن و شست وشوی معده می‌شود.

رايحه مرکبات، شادی‌بخشی موثر

گروه بویایی مرکبات، علاوه بر خواص بی‌شماری که برای سلامت بدن دارند، رایحه آن‌ها نیز دارای خواص فوق‌العاده‌ای هستند. استشمام بوی پرتقال و ليمو باعث افزايش انرژی و به دنبال آن شادی و نشاط می‌شود، بنابراین از اين دو رایحه شادی‌بخش هیچ وقت غافل نشويد.

آیا تاکنون، حال و هوای‌تان با رایحه دیگری، عوض شده است؟

حسام عالمیان

حسام عالمیان هستم، مهندس مکانیک و از اولین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. بیش از 12 سال می باشد که در فضای کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی کشور هستم. مدتی زیادی است که بر روی تاثیرات بو و رایحه مطالعات گسترده ای دارم و اولین قدم های مهم را در این حوزه با راه اندازی فروشگاه تخصصی عودآنلاین oudonline.ir برداشتم. و در قدم بعدی با توجه به تاثیرات بینظیر رایحه بر فعالیت های بازاریابی و برندینگ، مفتخرم بعنوان اولین فردی که بصورت تخصصی روی موضوع بسیار مهم بازاریابی رایحه ای در ایران فعالیت میکند، در خدمت شما باشم.

Leave a Comment