خط بو چیست؟

حتما برای شما هم این اتفاق پیش آمده است، که پشت سر یک فرد در خیابان راه بروید

حتما برای شما هم این اتفاق پیش آمده است، که پشت سر یک فرد در خیابان راه بروید و متوجه بوی عطر او در امتداد مسیری که از آنجا عبور کرده است، شوید. یا ممکن است، وارد آسانسوری شوید و با اینکه هیچ کس در آن موقع، در آسانسور حضور ندارد، رایحه خوش عطری منحصر به فرد، مشام‌تان را نوازش کند.

تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید، که چرا رایحه بعضی از عطرها، در محیط اطراف پخش می‌شوند و پس از گذشت مدت زمان زیادی باقی می‌ماند؟ پاسخ شما خط بو است. عطرهایی که خط بو دارند، رایحه‌شان در محیط وسیعی پخش می‌شود و با از گذشت زمان باز هم در محیط به مشام می‌رسد.

خط بو در عطر چیست؟

دنیای عطرسازی اصطلاحات مختلفی دارد، که برای بسیاری از ما ناآشنا است. یکی از این اصطلاح‌ها که اهمیت بسیار زیادی در خاص‌تر شدن رایحه یک عطر دارد، خط بو یا اصطلاحاً سیاژ (Sillage) عطر است.

خط بو یا همان سیاژ عطر، مانند بسیاری از دیگر اصطلاح‌‌های دنیای عطرسازی از زبان فرانسوی گرفته شده است. معنی سیاژ، بوی خوش عطری است، که در مسیر راه رفتن باقی می‌ماند.

برای روشن‌تر شدن معنی سیاژ اجازه بدهید، مثالی بزنیم. اگر به مسیر حرکت کشتی‌ها در اقیانوس نگاه کنید، متوجه می‌شوید، که امواج پشت سر کشتی تغییر می‌کنند. با وجود اینکه کشتی چندین گره دریایی جلوتر قرار دارد، امواج در پشت‌ کشتی با حالتی زیبا مسیر حرکت کشتی را نشان می‌دهند. به چنین حالتی در زبان فرانسوی، سیاژ می‌گویند.

همین مثال در دنیای عطر و ادکلن نیز وجود دارد. وقتی شخصی با بوی خوش از کنار ما رد می‌شود، اگر رایحه‌‌ای از عطر این فرد در هوا به مشام برسد، اصطلاحا و به قول عطرسازان حرفه‌ای،‌ ما سیاژ این عطر را استشمام می‌کنیم و لذت می‌بریم.

در نتیجه هر قدر که خط بوی عطر زنانه رایحه‌ای دلنشین‌تر داشته باشد، می‌توانیم بگوییم با عطر خوشبو و خاصی طرف هستیم. ناگفته نماند تراکم عطر و مقدارش نیز تأثیر مهمی در سیاژ یا خط بوی آن عطر دارد. البته زیاد بودن خط بوی عطر، آن را تند و زننده می‌کند.

اکنون می‌خواهیم بدانیم، که چگونه سیاژ عطر زنانه خوشبو را تشخیص دهیم. برای تشخیص میزان سیاژ عطر بهتر است مقداری از آن را داخل یک اتاق خالی با در و پنجره بسته اسپری کنید و از اتاق خارج شوید.

حدود ۱۰ دقیقه بعد دوباره به اتاق بازگردید و مقدار ماندگاری عطر در هوا را امتحان کنید. اگر هنوز بوی تندی در هوا باقی مانده بود، این عطر با خط بوی زیاد تولید شده است، اما اگر بوی چندانی از آن به مشام نمی‌رسید، با عطری طرف هستید، که خط بوی کمی دارد.

چگونه خط بوی یک عطر را کاهش یا افزایش دهیم؟

شاید با خودتان فکر کنید، که آیا روشی برای کاهش دادن یا افزایش خط بوی عطرها وجود دارد، یا نمی‌توان از هیچ روشی خط بوی عطرها را افزایش یا کاهش داد؟ یا از خودتان بپرسید: «عطری که خط بو بندازه خوبه؟» برای پاسخ به این سوال، باید به شما بگوییم، که این اتفاق کاملا بستگی به عطر شما دارد.

اگر عطر با کیفیتی داشته باشید، که خط بو هم دارد، در این صورت با اسپری کردن آن بر روی لباس، دستبند چرمی یا روسری پشمی، می‌توانید سیاژش را تقویت کنید و باعث افزایش خط بوی آن شوید.

همچنین فراموش نکنید، عطرهایی که دارای نت‌های نعناع هندی، کارامل، وانیل، توت‌ها و ملون‌ها هستند، خط بوی بیشتری نسبت به سایر عطرها دارند.

حالا اگر عطری داشتید که رایحه قوی و خط بوی تندی داشت و به مقدار زیادی از آن اسپری کردید، برای کاهش خط بوی آن یک راهکار وجود دارد. در چنین شرایطی،‌ برای کاهش خط بوی عطر خود، می‌توانید مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید، سپس با استفاده از آن، قسمتی که عطر را به آنجا اسپری کرده‌اید، پاک کنید.

پنبه الکلی می‌تواند بوی تند عطر را متعادل و پراکنده کند و مانع ماندگار بیش از اندازه آن شود.

حسام عالمیان

حسام عالمیان هستم، مهندس مکانیک و از اولین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. بیش از 12 سال می باشد که در فضای کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی کشور هستم. مدتی زیادی است که بر روی تاثیرات بو و رایحه مطالعات گسترده ای دارم و اولین قدم های مهم را در این حوزه با راه اندازی فروشگاه تخصصی عودآنلاین oudonline.ir برداشتم. و در قدم بعدی با توجه به تاثیرات بینظیر رایحه بر فعالیت های بازاریابی و برندینگ، مفتخرم بعنوان اولین فردی که بصورت تخصصی روی موضوع بسیار مهم بازاریابی رایحه ای در ایران فعالیت میکند، در خدمت شما باشم.

Leave a Comment