سفر در زمان با عطر و رایحه

عطر و رایحه،‌ جایگاه ویژه‌ای در زندگی و خاطرات همه ما دارد. جایگاه عطر در ادبیات و متن‌های

عطر و رایحه،‌ جایگاه ویژه‌ای در زندگی و خاطرات همه ما دارد. جایگاه عطر در ادبیات و متن‌های مختلف نیز، از گذشته تا به امروز پررنگ بوده است. عطر،‌ یکی از نمادهای ماندگاری خاطره در ذهن ما انسان‌ها است. بسیاری از ما اتفاقات، ‌لحظه‌ها، ‌آدم‌ها و همه چیزهای خوب و بد زندگی‌مان را با بوییدن مجدد یک عطر به خاطر می‌آوریم و این نشان می‌دهد عطر،‌ جایگاه ویژه‌ای در زندگی و خاطرات ما دارد.

وقتی در حال گذر از کنار مغازه‌ای هستیم، که سال‌ها پیش مدام از آن خرید می‌کردیم و درب مغازه باز است، با احساس کردن عطر گل‌هایی که همیشه روی میز مغازه جا خوش کرده بودند،‌ انگار به سال‌های دور بازمی‌گردیم. وقتی در یک مهمانی، گرم گپ و گفت هستیم، ناگهان عطر یکی از مهمان‌ها، ما را به چند سال پیش پرتاب می‌کند؛‌ سال‌هایی‌ که مادر دست‌مان را می‌گرفت و همراه با بوی عطر مخصوصش تمام راه خانه تا مدرسه را با ما گپ می‌زد.

یا روزی که در خیابانی شلوغ،‌ بین هرم گرما و رفت و‌آمد تند مردم در پیاده‌رو گم شده‌ایم، ناگهان کسی از کنارمان می‌گذرد. او را نمی‌شناسیم، اما بوی عطرش به قدری آشناست که احساس می‌کنیم، آشنایی از کنارمان گذشته و بی‌اختیار، ساعت‌های زیادی رفتنش را تماشا می‌کنیم.

مردمی که خود را معطر می‌کردند

قدمت استفاده از مواد معطر در سرزمین‌مان ایران، به حدود دو هزار و پانصد سال قبل باز می‌گردد. ایرانیان باستان اولین مردمانی بودند، که از عطر و اسانس‌های خوشبو به صورت تجملاتی و زینتی استفاده می‌کردند. در حدود صد سال قبل از میلاد مسیح، ایرانیان جزء اولین تمدن‌هایی بودند، که برای تجملات آرایشی و زینتی، اهمیت فراوانی قائل بوده‌اند.

آن‌ها روزانه با مواد معطر و محلول‌هایی که در دوران کنونی، آن‌ها را به نام لوسیون می‌شناسیم، خود را شستشو می‌دادند و در نوشیدنی‌های خود از اسانس‌های معطر طبیعی استفاده می‌کردند. با وجود اینکه هیچ مدرکی مبتنی بر تولید عطر در زمان امپراتوری پادشاهان ایرانی به دست نیامده، اما آنچه مسلم است، هزینه کردن مبالغ هنگفت برای خرید اسانس‌های معطر توسط ایرانیان باستان می‌باشد. در کنار ایرانیان، تمدن روم، عطرسازی را به یک هنر واقعی تبدیل کرد. این هنر امروزه به یکی از صنعت‌های بزرگ و پردرآمد دنیا تبدیل شده است.

در فرهنگ ایرانی و ادبیات فارسی نیز، عطر و بوی خوش، همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است و سرایندگان این کهن بوم و بر از روزگاران نخست درباره آن سخن‌ها گفته‌­اند. مردمان ایران زمین، همواره در آیین­‌های خود از عطر و رایحه خوش آن بهره برده­‌اند.

حسام عالمیان

حسام عالمیان هستم، مهندس مکانیک و از اولین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. بیش از 12 سال می باشد که در فضای کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی کشور هستم. مدتی زیادی است که بر روی تاثیرات بو و رایحه مطالعات گسترده ای دارم و اولین قدم های مهم را در این حوزه با راه اندازی فروشگاه تخصصی عودآنلاین oudonline.ir برداشتم. و در قدم بعدی با توجه به تاثیرات بینظیر رایحه بر فعالیت های بازاریابی و برندینگ، مفتخرم بعنوان اولین فردی که بصورت تخصصی روی موضوع بسیار مهم بازاریابی رایحه ای در ایران فعالیت میکند، در خدمت شما باشم.

Leave a Comment