۶ رایحه‌ای که حالتان را بهتر و کارایی‌تان را بیشتر خواهد کرد

اگرچه رایحه درمانی اولین راه افزایش کارایی و توسعه ی کسب و کار نیست اما می تواند بسیار

اگرچه رایحه درمانی اولین راه افزایش کارایی و توسعه ی کسب و کار نیست اما می تواند بسیار مفید واقع شود.

حس بویایی انسان از میان ۵ حس دیگر، قوی ترین محسوب میشود و قادرست کارایی مغز انسان را بسیار تحت تاثیر قرار دهد قسمت های مربوط به حس بویایی، بخشی از سیستم لیمبیک هستند که مستقیماً با نواحی از مغز که احساسات و یادگیری را پوشش می دهند مرتبط است و همانطور که هاوکینز بنیانگذار دانشکده ی رایحه درمانی ونکوور می گوید: «این یکی از دلایلی است که اغلب زمانی که بویی را استشمام می کنیم یاداور خاطرات کسی یا چیزی می شود».

اسانس ها، خاصیت ضدویروس، ضدباکتری و ضدقارچ دارند و استفاده از آن ها در محیط های پرجمعیت می تواند از بروز میکروبها جلوگیری کند. همچنین استشمام این روغن ها بخش هیپوتالاموس مغز یعنی ناحیه ای که پیامها را به دیگر قسمت ها می رساند فعال می کند.

درواقع استشمام ساده ی یک رایحه می تواند موجب تغییراتی در بدن از جمله: تقویت سیستم ایمنی، تاثیر بر فشار خون و هضم گردد.

شما می توانید درمحل کارخود از مزایای رایحه ها استفاده کنید آن هم تنها با یک یا دو قطره اسانس روی یک پنبه و استشمام آن در زمانیکه انرژی تان تحلیل رفته است و اگر دفترکارتان خصوصی است ۱ تا ۶ قطره اسانس مورد نظر را در یک پخش کننده ی برقی بریزید و یا با افزودن کمی از آن به مقداری آب مقطر، آن را در محیط اسپری کنید. و نهایتاً برای استفاده ی گروهی، در ظرفی پراز آب گرم چند قطره از آن را بریزید و هنگام جلسات طوفان فکری، از آن بهره ببرید.

درادامه به ۶ رایحه ای برای ارتقای بازدهی و روحیه در کسب و کار، می پردازیم:

لیمو، نعنا، دارچین، رزماری، یاس، اسطوخدوس، 6 رایحه ای که حالتان را بهتر و کارایی تان را بیشتر خواهد کرد

۱. رایحه لیمو:

این رایحه موجب افزایش تمرکز و دقت می شود، آرامش بخش می باشد که درهنگام عصبانیت، پرخاشگری، سستی و رخوت می تواند مفید واقع شود؛ لیمو همچنین دارای خواص ضدباکتری و ضد ویروس است و همانطورکه می دانید در درمان گلودرد و سرماخوردگی که سیستم ایمنی بدن و به طبع بازدهی و کارآمدی را نیز کاهش می دهد موثراست.

۲. رایحه اسطوخودوس:

این گیاه باخواص تسکین دهنده ی خود به کنترل استرس کمک می کند ودارای اثرات آرام بخش بر سیستم عصبی است که موجب رهایی از تنش های عصبی و و افسردگی همانند سردرد و میگرن می شود.

۳. رایحه یاس:

این گیاه همانند اسطوخودوس برای تمدد اعصاب موثراست اما روغن آن معمولاً برای ضدافسردگی استفاده می شود به این دلیل که انرژی بخش می باشد، موجب حس اعتماد، مثبت اندیشی و تجدید انرژی می شود.

۴. رایحه رزماری:

این گیاه بهترین گزینه برای سرحال شدن صبح شنبه پس از تعطیلات آخر هفته می باشد که علاوه بر افزایش قدرت حافظه دارای خواص محرکی نیز می باشد که با خستگی فیزیکی، ذهنی و سردرد مبارزه می کند و استفاده ی آن در هنگام صبح و زمانیکه نیازمند محرکی برای شروع کار و فعالیت هستید بسیار موثر است. برای تسکین دردهای موضعی ماهیچه و غیره نیز مفید است.

۵. رایحه دارچین:

خواص محرک موجود در دارچین می تواند با خستگی ذهنی و فکری مبارزه کند و تمرکز را افزایش بخشد.

۶. رایحه نعنا:

این گیاه را در جلسات طوفان فکری استفاده کنید، این فزاینده ی انرژی، با رایحه ی خود موجب تقویت ذهن وافزایش تمرکز و دقت می شود.

نوبت شماست:
شما از چه رایحه ای بیشتر خوشتان می آید؟ آیا تا بحال در محل کارتان، از این رایحه ها استفاده کرده اید؟

حسام عالمیان

حسام عالمیان هستم، مهندس مکانیک و از اولین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. بیش از 12 سال می باشد که در فضای کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی کشور هستم. مدتی زیادی است که بر روی تاثیرات بو و رایحه مطالعات گسترده ای دارم و اولین قدم های مهم را در این حوزه با راه اندازی فروشگاه تخصصی عودآنلاین oudonline.ir برداشتم. و در قدم بعدی با توجه به تاثیرات بینظیر رایحه بر فعالیت های بازاریابی و برندینگ، مفتخرم بعنوان اولین فردی که بصورت تخصصی روی موضوع بسیار مهم بازاریابی رایحه ای در ایران فعالیت میکند، در خدمت شما باشم.

Leave a Comment